Jdi na obsah Jdi na menu

Základní péče a hygiena při chovu holubů

22. 12. 2013

 hygiena-holub.jpg

 

Péče o holuby 

holub-hygiena-01.jpg

  Základem pro vitální a zdravý chov je vytvoření ideálních podmínek pro dané plemeno (holubníky, voliéry, budníky, sedačky, krmítka..atd.) a samozřejmě následná péče. „Můj holubářský den“ začíná ráno, kdy otevírám výlety do voliér, vyměním vodu a nakrmím. Napáječky plním každý den čerstvou vodou a dle mého „systému“ přidávám dezinfekční či jiné přípravky (Aquacol, Acidomid, Optimin, Trichoxan). Při krmení pískám, na což si holuby velmi rychle zvyknou. Základní směs kupuji již namíchanou od místních zemědělců (obsahuje téměř vše ve slušném poměru) a upravuji dle potřeby. V chovné sezóně přidávám luštěniny (vikev, peluška…), drobnější zrniny (proso, řepka…) a jiná semena (konopí…) pro dobré vykrmování holoubat. Dle uvážení instaluji do budníků pomocné misky na krmení a vodu. V době pelichání přidávám řepku, slunečnici, lněné semeno…V klidovém období celou směs mixuji 1:1 s ječmenem. Grit podávám celý rok (důležité při krmení holoubat). Směsi s „antukou“ mají moji holubi velmi rádi. Dále míchám vlastní grit (viz. holubí pochoutka).

holub-hygiena-02.jpg

  Další věc, kterou předkládám v průběhu celého roku, je koupací nádoba. V nepravidelném intervalu 1-2x týdně, v zimě dle počasí cca 1x za 14dní. Do vody přidávám desinfekci či koupací sůl (Aquacol, Paloma). Přibližně dvakrát ročně postříkám každého jedince Arpalitem proti parazitům v peří (nové holuby ihned po přivezení). Vakcinaci na paramyxovirózu dělám s veterinářem 1x ročně.

 

holub-hygiena-03.jpg

Hygiena, úklid a čištění holubníku   

holub-hygiena-04.jpg

Holubníky se snažím čistit alespoň jednou týdně, vyhradil jsem si na to vždy jeden den o víkendu. Když to z nějakého důvodu nestihnu, udělám to nejpozději do 14ti dnů.Podestýlku (hobliny) měním cca 1x do měsíce, dle uvážení. K odstranění trusu používám dvě různě široké špachtle. Všechny plochy manuálně očistím, poté zametu smetáčkem (příp. širokým štětcem). Sedačky a pochozí prkna ošetřím dezinfekcí (Nobactel) v malém ručním rozprašovači. Na podlahy a zpevněné plochy rozmetu podlahovou posypku (Paloma). Před začátkem chovné sezóny vydezinfikuji holubníky plošně jak na bakterie a viry, tak na parazity (příp. vybílím). V chovné sezóně věnuji zvýšenou pozornost budníkům. Hnízdní misky čistím (vyměnuji) přibližně 14 dní po vylíhnutí holoubat. Následná údržba hnízd je individuální, dle znečištění. Nářadí po každém čištění postříkám dezinfekcí. Trus ukládám na vyhrazený kompost, neb slouží jako vynikající hnojivo na zeleninové zahrádce.

Marek Pokorný

holub-hygiena-06.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

holuby

(jan kalát, 12. 2. 2015 10:32)

Holub domácí (Columba livia f. domestica) je domestikovaná forma holuba skalního, chovaný pro maso nebo pro zábavu (z estetických důvodů nebo kvůli holubí poště). Zdivočelí domácí holubi žijí ve velkých hejnech ve městech a někteří lidé je považují za škůdce (někdy jsou označováni jako „létající potkani“), protože svým trusem znečišťují budovy a sochy. Můžou i roznášet nemoci, ale obavy ze zdravotních rizik pro člověka jsou neopodstatněné.[1][2] Naopak někteří lidé je vnímají pozitivně jako zpestření městského prostředí nebo zdroj zábavy (krmení).

Holoubě

(Diana Husárová, 30. 4. 2014 8:47)

Dobrý den. Moje sestřenice našla na ulici holoubě, které vypadlo z hnízda. Bydlí v paneláku tak ho přenechala mě (máme zahradu). Přes noc je v kleci na okně a krmím ho semínky. Je prosím Vás nějaké levné řešení krmiva vhodného pro holoubata? Nebo nějaké ovoce? Prosím, abyste mi veškeré rady psal na můj e-mail- dia785@seznam.cz
Předem děkuji.